Niezmiernie miło jest mi poinformować, że od dzisiaj w Gabinecie logopedycznym Głoska zostaje wprowadzona nowa metoda terapeutyczna wspomagająca terapie logopedyczną – Elastyczny Terapeutyczny Taping!
Kinesiotaping jest w Polsce stosunkowo nową metodą terapeutyczną, która stała się znana szerzej dopiero od 2004 roku. Pierwotnie stosowano ją głównie w fizjoterapii, najczęściej w terapii sportowców. Jednakże obecnie znajduje ona zastosowanie również w logopedii jako metoda wspierająca terapię logopedyczną.
Taping logopedyczny jest narzędziem stosowanym zarówno w terapii dzieci, jak i dorosłych, u których występują zaburzenia motoryczne w obrębie jamy ustnej, ale również zaburzenia w innych partiach ciała takich jak, np. przepona, barki, plecy, łopatki itd.
Na czym polega Taping?
Taping polega na wykorzystaniu specjalistycznych plastrów, ich właściwego napięcia oraz odpowiednich technik aplikacji, które dobierane są indywidualnie do potrzeb każdego pacjenta.
W zależności od miejsca i sposobu aplikacji możemy wpływać na wiele funkcji pełniących ważną rolę w ludzkim organizmie. Dzięki Elastycznemu terapeutycznemu Tapingowi możliwe staje się między innymi zmniejszenie bądź zwiększenie napięcia mięśniowego co sprawia, że zostają przywrócone prawidłowe (fizjologiczne) czynności motoryczne takie jak np.: oddychanie nosem, prawidłowa pozycja spoczynkowa języka, dojrzałe połykanie z językiem znajdującym się na górnych dziąsłach i podniebieniu twardym.
Jak działają przyklejone plastry?
Dzięki aplikacji plastra na skórze wybraną techniką terapeutyczną receptory czuciowe na skórze odbierają dodatkowy bodziec. Sygnał przetwarzany jest przez nasz układ nerwowy, który wysyła informację zwrotną do mięśni pobudzając je do działania.
Kiedy stosować kinesiotaping?
Kinesiotaping stosowany jest np. wtedy, gdy występuje:
- nadmierne ślinienie,
- dysfunkcja stawu skroniowo-żuchwowego,
- zaburzenia połykania,
- problemy z utrzymaniem prawidłowej pozycji spoczynkowej języka,
- obniżone bądź wzmożone napięcie mięśni twarzy (zwłaszcza mięśnia okrężnego ust),
- szczękościsk,
- bruksizm,
- arymetria twarzy,
- porażenie mięśni twarzy
Ale możliwości zastosowania tapingu jest wiele wiele więcej.
O czym należy pamiętać?
Elastyczny Terapeutyczny Taping Logopedyczny ma szerokie zastosowanie w terapii wielu zaburzeń mowy oraz daje możliwość dodatkowego wsparcia oraz wzmocnienia efektów terapeutycznych. Należy jednak pamiętać, że nie jest on substytutem terapii logopedycznej, lecz jej uzupełnieniem, co oznacza, że terapia logopedyczna nie powinna ograniczać się wyłącznie do aplikacji plastrów.