Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja jest to zabieg, który wywołuje skurcz mięśnia za pomocą prądu impulsowego. Skurcz może być wywołany za pośrednictwem nerwu zaopatrującego mięsień -TENS lub bezpośrednim działaniem na mięśniu-EMS.

Elektryczna stymulacja mięśni (EMS) jest jedną z powszechnie stosowanych metod terapii uszkodzeń mięśniowych. Oznacza zastosowanie prądu elektrycznego o odpowiednich parametrach w celu uzyskania skurczu mięśnia lub jego rozluźnienia.

Prądy TENS natomiast to rodzaj przezskórnej elektrostymulacji nerwów, który wykorzystuje prądy impulsowe małej częstotliwości.

Elektrostymulacja przeznaczona jest zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Zabiegom mogą poddać się osoby z:

opóźnionym rozwojem mowy;

zaburzeniami rozwoju: autyzm, afazja, mózgowe porażenie dziecięce, niedowłady;

zaburzeniami artykulacji (nieprawidłowa wymowa, dyslalie);

nawykowym otwieraniem ust;

zaburzeniami napięcia mięśniowego (obniżone, wzmożone napięcie);

zaburzeniem pracy stawówskroniowo-żuchwowych;

krztuszeniem się podczas picia i jedzenia;

wymową nosową;

połykaniem infantylnym;

zaburzeniami miofunkcjonalnymi;

porażeniem nerwu twarzowego;

rozszczepem wargi i podniebienia;

zaburzeniami sensorycznymi;

bruksizmem;

udarem;

zaburzoną regulacją procesu ślinienia;

nieprawidłowym sposobem połykania;

po zabiegu frenotomii / frenulotomii;

bólami migrenowymi.

Elektrostymulacja ma również swoje zastosowanie w medycynie estetycznej (likwidacja zmarszczek na twarzy, podnoszenie biustu, korekcja lwiej zmarszczki, redukcja „kurzej łapki”). Działa jako terapia przeciwbólowa, ale również wspomaga terapię ręki.

Zabiegi elektrostymulacji wykonywane są w Gabinecie logopedycznym Głoska za pomocą aparatu ECOSTIM54 TENS/EMS.

Elektrostymulacja jest bezbolesna i całkowicie bezpieczna. Podczas zabiegu u pacjenta może wystąpić mrowienie na skórze, wibracja mięśni wokół elektrody lub nie występują żadne odczucia.

Zabiegi elektrostymulacji powodują ze terapia logopedyczna przebiega szybciej i jest bardziej efektywna. Należy jednak pamiętać, że elektrostymulacja w żaden sposób nie zastępuje terapii logopedycznej, jest tylko metodą wspomagającą. Bardzo ważne jest, aby równolegle z przebiegiem sesji elektrostymulacji, rodzice intensywnie wykonywali ćwiczenia narządów artykulacyjnych dziecka wg. wskazań logopedycznych.

Poproś o konsultację

Nie ma sprawy bardziej kluczowej dla każdego rodzica niż zdrowie i dobre samopoczucie dziecka, dlatego regularne badania kontrolne są naprawdę ważne. Zarezerwuj wizytę teraz za pomocą tego prostego formularza!